RAKYTNÍK REŠETLIAKOVÝ

Patrí medzi rastliny s najväčšou výživovou hodnotou na svete. Plody rakytníka majú jedinečné zloženie – chemické analýzy potvrdili, že sú najlepším (doteraz známym) samostatným zdrojom prirodzeného zoskupenia viac ako 190 látok.

Tie obsahujú :

10 rôznych vitamínov,

18 aminokyselín, 

24 minerálov a stopových prvkov.

Majú obdivuhodne vysoký obsah mono- a polynenasýtených esenciálnych mastných kyselín (omega 3, 6, 7 a 9)

Sú neprekonateľným prírodným zdrojom vitamínu C, E a niekoľkých ďalších tokoferolov, beta-karoténu, a okolo 40 ďalších karotenoidov, flavonoidov, organických kyselín, fytoncídov a trieslovín. V plodoch sa nachádzajú všetky vitamíny B, pričom na niektorých biotopoch je obsah vitamínu B12 (prostredníctvom činnosti špeciálnych symbiotických baktérií) rovnaký, ako

v pečeni!

Rakytník má naozaj jedinečné zloženie!

Jedinečná palmitoolejová kyselina

Výnimočne užitočnou zložkou rakytníkového oleja je v prírode veľmi zriedkavo sa vyskytujúca, mononenasýtená mastná kyselina zo skupiny omega-7 – palmitoolejová kyselina. V 100 %-nom rakytníkovom oleji tvorí 32 43 %, ostatné známe prírodné oleje ju takmer vôbec neobsahujú.

Prítomnosť tejto mastnej kyseliny v rakytníkovom oleji, ako aj obsah ďalších bioaktívnych látok, výrazne ovplyvňuje zdravie kožemukózne membrány (vnútorná vrstva dýchacieho, tráviaceho a urogenitálneho traktu). Mukóza tráviacej sústavy produkuje hlien, ktorým sa chráni pred agresívnymi vplyvmi (niektoré lieky, najmä cytostatiká, alkohol, kofeín, nikotín, tráviace šťavy, stres, mikroorganizmus Helicobacter pylori). Ak sú však tieto vplyvy príliš silné, naruší sa stena tráviacej trubice a vznikajú vredy.

Neliečený vred spôsobuje množstvo komplikácií, a môže sa zhubne zvrhnúť do rakoviny žalúdka. Rakytníkový olej chráni, zrýchľuje opravu epiteliálneho tkaniva, a obnovuje mukóznu vrstvu žalúdka a dvanástornika. To znamená, že pôsobí nielen preventívne, ale dokonca sa úspešne používa aj pri liečbe vredových ochorení tráviaceho systému a pri infekciách urogenitálneho systému.

Ukázalo sa, že kyselina palmitolejová je nesmierne užitočná aj pri znižovaní rizika a zlepšení stavu srdcovo-cievnych a mozgovo-cievnych chorôb, a pri ochrane pred týmito diagnózami.

Ako pomáha rakytník pri liečbe rakoviny?

Fajčenie, pitie alkoholu, účinky znečisteného životného prostredia, UV žiarenie, stres, nukleárna radiácia, ale aj normálna látková premena, podnecujú tvorbu voľných radikálov na povrchu pokožky, ako aj vo vnútri organizmu.

Voľné radikály sú veľmi jednoduché zlúčeniny kyslíka, v ktorých neškodné kyslíkové molekuly nadobúdajú jeden nepárový elektrón na svojom vonkajšom orbite. Tým sa premieňajú na voľné radikály, ktoré agresívne útočia na všetky okolité molekuly v bunke. Sú veľmi nestabilné, a počas svojho krátkeho života sa snažia nájsť molekulu, ktorej by mohli vziať chýbajúci elektrón, a spáriť ho so svojím nespárovaným elektrónom. Nimi napadnuté molekuly potom oxidujú, štrukturálne sa poškodzujú, ba dokonca sa premenia na látky pre organizmus toxické, a to môže viesť až k vzniku rakoviny.

Chemoterapia a rádioterapia

Využívanie rakytníka je vhodné aj počas chemoterapie a rádioterapie, pretože zmierňuje niektoré nepriaznivé dôsledky. Vedľajšie účinky chemoterapie sú spôsobené tým, že chemoterapeutiká môžu napadnúť (okrem nádorových buniek) aj niektoré zdravé bunky, resp. proces ich delenia. Najčastejšie sú postihnuté:

•krvné bunky,

vlasové folikuly,

•reprodukčné bunky,

•bunky tráviaceho traktu.

Rakytník má antidepresívneantistresové účinky. Napomáha vylučovaniu škodlivých látok z tela, rozpúšťa hlieny, podporuje liečbu pľúcnych, obličkových a pečeňových ochorení. Je vhodnou alternatívou pri liečbe rakoviny, cukrovky, srdcových chorôb a kožných chorôb. Pôsobí ako biogénny (pre život dôležitý) stimulátor, celkovo posilňuje organizmus a zlepšuje mentálnu čulosť.

zdroj: www.slovenskypacient.sk

ZÁZRAČNÝ RAKYTNÍK A VECI, KTORÉ STE O ŇOM NEVEDELI

To, že rakytník je doslova vitamínová bomba, ste už pravdepodobne počuli. Má totiž 15x viac vitamínu C ako iné citrusové plody, vďaka čomu výrazne podporuje imunitný systémdoplní nedostatok vitamínov vo vašom tele, čo je dôležité najmä teraz, na jeseň a v zime.

Avšak pravdepodobne ešte nepoznáte týchto 5 zázračných účinkov rakytníku:

  1. Zlepšuje trávenie, pomáha pri prevencii a liečbe žalúdočných vredov
  2. Zmierňuje príznaky menopauzy
  3. Lieči suché oči, znižuje začervenanie a pálenie očí
  4. Pomáha pri reume, zmierňuje zápal kĺbov
  5. antidepresívne účinky

Ak sa chcete o pozitívnych účinkoch rakytníka presvedčiť sami, vyskúšajte našu 100% rakytníkovú šťavu.

TIPY NA ODBÚRANIE STRESU POMOCOU PRÍRODY

Hoci je nesmierne dôležité starať sa o svoje fyzické zdravie, priamo s tým súvisí aj starostlivosť o našu psychiku. Ak sa chcete cítiť dobre fyzicky, potrebujete si udržiavať aj svoju duševnú kondíciu. A azda najväčším problémom dnešnej doby je všadeprítomný stres. Práve preto sme sa rozhodli ukázať vám, ako pomocou prírody môžete znížiť stres vo svojom každodennom živote.

Začnime teda napríklad ovocím. Čierne ríbezle, brusnice, čučoriedky, maliny či citrón – každé toto ovocie obsahuje množstvo antioxidantov, vďaka čomu pomáha znižovať hladinu stresu v našom tele. Doprajte si každý deň dávku niektorého z týchto ovocí, napríklad aj vo forme 100% šťavy.

Pocity stresu a úzkosti dokážu zmierniť aj esenciálne oleje. Dôležité je však vybrať si tú správnu vôňu. Medzi najviac upokojujúce vône patrí napríklad levanduľa, ruža, bergamot, santalové drevo či harmanček. Zapáľte si večer vonnú sviečku alebo použite éterické oleje a určite uvidíte rozdiel.

Prijímajte menej kofeínu, pite viac zeleného čaju počas dňa. Vedeli ste o tom, že vysoké dávky kofeínu môžu zvyšovať vašu mieru stresu počas dňa? A to nehovoríme len o kofeíne v káve, ale napríklad aj v čokoláde či energetických nápojoch. Ak budete potrebovať počas dňa menšie povzbudenie, skúste siahnuť radšej napríklad po zelenom čaji, ktorý má upokojujúce účinky.

3 RÝCHLE TIPY AKO POSILNIŤ SVOJU IMUNITU NA JESEŇ A ZIMU

#1 Vitamín C je nevyhnutnosťou, nezabúdajte však ani na vitamíny E a D, železo či zinok Najvhodnejší spôsob, ako dopriať svojmu telu vitamíny, je samozrejme prirodzeným spôsobom, a to hlavne prostredníctvom zdravej stravy alebo v prípade vitamínu D dostatočným pobytom vonku, na slnku. Počas jesene a zimy, keď náš organizmus neprijíma dostatočné množstvo vitamínov ani zo stravy ani zo slnka, dopĺňajte ich aspoň čiastočne formou tabliet, aby ste v čo najväčšej miere podporili svoj imunitný systém.

#2 Odbúrajte stres prírodnou cestou O tom, že stres negatívne ovplyvňuje fungovanie nášho imunitného systému dnes už niet pochýb. Navyše, počas aktuálnej situácie, ktorá vo svete panuje, môžeme byť ešte pod väčším stresom, než obvykle. Doprajte si teda čas pre seba, trávte viac času v prírode, starajte sa aj o svoje duševné zdravie. Ak chcete vedieť viac tipov na prírodné odbúranie stresu, prečítajte si aj náš ďalší článok.

#3 Cvičenie môže vaše imunite pomôcť, ale aj uškodiť Pri cvičení je dôležité poznať správnu mieru. Zatiaľ čo primerané cvičenie 3-4 krát do týždňa môže vašej imunite iba prospieť, naopak, dlhé a intenzívne tréningy majú na imunitný systém negatívny dopad. S ohľadom na aktuálnu situáciu, uprednostnite radšej cvičenie na čerstvom vzduchu alebo doma pred návštevou telocvične či fitness centra.